Керувати

Археологічний напрям

Група Археологічного напряму вконтакті

Замість вступу

Євген Корінний

Археологія – це наука, яка займається пошуком та аналізом людських артефактів.

Подібним артефактом може бути будь-який продукт людської цивілізації: починаючи від кремнієвого нуклеусу і закінчуючи вчорашньою газетою. Сама по собі, археологія мало чого б дала людству. Тому існують ще дві науки – історія і культурологія. Кожна з цих трьох наук одночасно використовує дві інші і водночас «прислужує» їм. Такий собі тріумвірат.

Але це все стосується саме, так би мовити, академічної археології, а більшість собі уявляє археологію, як риття ям та пошуки коштовностей. Відносно першого пункту (риття ям) думка майже правильна, бо, так звана, польова археологія з’їдає більшу частину часу археологів. А от відносно другого пункту (пошук коштовностей) більшість помиляється. Бо для археолога немає нічого гіршого, ніж знайти коштовність: віддати жаба давить, забрати совість гризе. От і виходить, що за золотими старожитностями ганяються тільки «чорні» археологи. Справжні археологи цінують не коштовність речі, а її цінність. Так, шматок кераміки з унікальним малюнком буде мати більшу цінність, ніж срібна монета XVI століття, але матиме меншу коштовність.

Сьогоднішній кінематограф створив навколо археології такий собі туман романтики, нібито це пригоди і скарби. Варто лише подивитись серію Пригоди Індіана Джонса або український треш «Штольня». А після розповідей про скарби фараонів, золото Трої та чудом збережені Помпеї з Геркуланумом, так і хочеться взяти лапату і побігти в огород: а може і там на вас чекає ще одна золота пектораль? Але цей туман романтики миттєво зникає після потрапляння на будь-який розкоп.

Бо життя археологів значно тривіальніше, ніж прийнято думати. День в археологічному таборі виглядає приблизно так:

Ранок – підйом і сніданок

Після сніданку на розкоп. Знаряддя праці: лапата, ніж, майстерок. Знахідки: каміння, кістки, кераміка, метал (все залежить який пам’ятник і якого періоду досліджують). Паралельно на камералці миють і нумерують, те що знайшли.

  • Десь о першій годині дня – обід і півгодини відпочинку.
  • Потім знову на розкоп десь до п’ятої години, а там і вечеря.
  • Попоївши трохи відпочинку біля вогню і спати, бо завтра такий самий виморюючий день.
От і зникла вся надумана романтика… А на її місце приходить інша, справжня романтика археології: можливість внести свій вклад в розвиток знань з історії і культурології (зверніть увагу, не археології), життя в польових умовах, пісні біля вогню після вечері і просто сам дух археології, який на словах передати не можливо. Автор цих рядків потрапив в археологію майже випадково, і тепер займається нею більше семи років. То ж, якщо вас зацікавило приходьте в наш клуб і хто знає, може на вашому розкопі буде зроблене нове відкриття в цій науці.

З блоґу напряму

Волонтерство в замку Сент – Миклош

В жизни должно быть место прекрасному. Летом 2013 года этим местом для Вас может оказаться замок Сент-Миклош в Закарпатской области. До 2001 года этот замок был свалкой, но потом за его реставрацию принялись несколько художников и сейчас они самостоятельно восстанавливают его. Можно позавидовать энтузиазму и упорству, с которыми эти люди идут к своей цели. А

Презентація археологічної експедиції «Молюхів Бугор 2011»

22 листопада 2011 року (вівторок) запрошуємо всіх на презентацію археологічної експедиції «Молюхів Бугор 2011», яка  відбудеться в клубі. Початок о 18.30. Розкопки  проводилися в липні цього року на території Черкаської області. На  презентації відбудеться прем’єрний показ документального фільму  Археологічні  розкопки  «Молюхів Бугор 2011»  студії  «Віталтурфільм».  Фільм Віталія Олександровича Примака .  На  великому екрані Ви зможете подивитись на цьогорічні події,

Скіфи.Дайджест від 6.06.2011: Розкопки, конкурс продовжено, відкриття сезону 18-19?

Вітання 🙂 Запрошуємо на археологічні розкопки «Молюхів Бугор 2011», які по традиції відвідують Скіфи. Хто не в курсі  – приходьте 9 червня (чт) на тематичний вечір в Клуб. Все дізнаєтесь. Деталі нижче. Літературний конкурс «Скіфське перо 2011» продовжено до 14 червня (вт). Дуже очікуємо статей із травневих походів. Результати постараємось тоді оголосити на Відкритті сезону.

Скіфи.Дайджест від 3.09.2010

Вітаємо із наступившим святом – Днем Знань! Діти пішли в школу, а студенти – в гуртожиток 🙂 Четвер 9.09 – фільм про розкопки Молюхів Бугор 2010 Посвята-2010 25-26 вересня Збори Активу 16 вересня 20:00 Тренування з орієнтування 2-3 жовтня Мандрівка в Минуле (стаття про Молюхів Бугор – 2010)

Мандрівка в минуле

Оксана Блиндюк Літо підходить до завершення і пора підвести підсумки… Чудовий був час, жаркий, веселий, насичений подіями. Два місяці літніх канікул минули настільки швидко, що й оком моргнути не встигли. А що лишилося? Купа фотографій, які зайняли майже всю пам’ять мого комп’ютера. А ще – спогади – приємні, яскраві, незабутні. Фото автора Одним із таких