Керувати
За     

Мандрівка в минуле

Оксана БлиндюкПереможець конкурсу Скіфське перо-2010

Літо підходить до завершення і пора підвести підсумки… Чудовий був час, жаркий, веселий, насичений подіями. Два місяці літніх канікул минули настільки швидко, що й оком моргнути не встигли. А що лишилося? Купа фотографій, які зайняли майже всю пам’ять мого комп’ютера. А ще – спогади – приємні, яскраві, незабутні.

Фото автора

Одним із таких став спогад про час, проведений… на РОЗКОПКАХ! Так, то були справжнісінькі археологічні розкопки! Групі скіфів вже вкотре довелося торкнутися історії в найпрямішому розумінні цього слова. Вже добрий десяток років тут намагаються розкопати стоянку представників старостогнівської культури епохи енеоліту, і діло не стоїть на місці. Більша частина поселення вже опрацьована. І не без нашої участі 😉

Десять днів промайнули для мене тут, на Черкащині поблизу села Новоселиця, як один. Тепер з усмішкою пригадуються години, проведені зі шпательками та лопатами в руках. Ооо… в лопатах тепер ми розбираємося пречудово: знаємо, мабуть, всі їх види, коли які зручніше застосовувати, які не варто брати… Лопатами й руками ми відрили безліч цікавих речей. Багацько було кераміки та тваринних кісток. Цього року нам трохи «не пощастило» й на людські натрапити не вдалося. Незвичною не рідкісною знахідкою стали роги. В одному місці знайшли роги косулі, лося, а ще якоїсь величезної корови чи то тура, в іншому – роги буйвола. Ось такі «рогаті» вийшли розкопки.

Чим найменше ми займалися на розкопках, так це безпосередньо розкопуванням. Чуйні керівники давали нам масу вільного часу. В цей час то спека гнала нас до річки, а там сидіти можна було годинами: водичка чистенька, тепленька, річечка спокійненька; то голод, а чи залежність від солодощів гнали нас до села в магазин. Після чого – повернення в табір, де чергові вже приготували гарний обід. Схуднути не вдалось нікому!)

Увечері атмосфера в таборі ставала особливою. Частково завдяки особливій кількості комарів. Та більшою мірою через можливість посидіти перед грайливим полум’ям багаття, притулившись до теплого сусіда, слухаючи та наспівуючи пісень, спілкуючись, вислуховуючи цікаві оповіді Віталія Олександровича, вдивляючись у безмежне зоряне небо… І комарів тоді ніби вітром здувало. А ще щовечора були подарунки від фірмового магазину «Експедиція» для тих, кому пощастило відкопати знахідку дня.

В десяти словах перебування на розкопках опишу так: друзі, згущене молоко, річка, лопати, квіти, абрикоси, оси, багаття, комарі, екскурсії…  А ще було святкування Івана Купала. Подих містики, цікаві забавлянки, віночки на воду. А ще – поїздка у Суботів, батьківщину гетьмана Хмельницького, а перед виїздом додому – подорож до Чигирина.

Дивне відчуття, коли тримаєш у руках уламки посуду, який слугував людям близько п’яти тисяч років тому, чи рештки тварин такої ж давнини. Сотні поколінь дожили свого віку з того часу. А тут ми, діти сьогодення, відкриваємо минульщину, поховану тим же часом під земляним покровом. Лиш це відчуття варте того, щоб провести частину літа, прикинувшись археологом. Інші плюси – цікаві знайомства, відпочинок на природі, весело проведений час з друзями, відпочинок від гулу міста, засмага та багато-багато фруктів.

При змозі повернуся на Молюхів Бугор ще, може, й не раз. А раптом вдасться відкопати динозавра 🙂

4 згадувань

  1. […] Мандрівка в Минуле (стаття про Молюхів Бугор – 2010) […]

  2. By Скіфське перо-2010 – «Скіфи» on 28 Вересня 2010 at 11:47

    […] Переможцем конкурсу Скіфське перо-2010 літо стала Оксана Блиндюк із статею “Мандрівка в минуле“. […]

  3. […] перо-2010 літо” стала Оксана Блиндюк із статею Мандрівка в минуле. Оксана отримала пошту на сайті @skify.org, грамоту та […]

  4. By Скіфське перо-2010 – Скіфи on 6 Червня 2011 at 0:53

    […] перо-2010 літо стала Оксана Блиндюк із статею “Мандрівка в минуле“. Олександр Бузник  |  2010.06.22 12:24 Теми: […]

Прокоментувати

Ваш імейл не розголошується. Необхідні поля позначені *

*
*